1. Białko gryki jest zbliżone do produktów zwierzęcych pod względem niezbędnych aminokwasów i dlatego jest uważane za równoważny substytut mięsa. Jednocześnie gryka jest znacznie lepiej wchłaniana.
2. Gryka stabilizuje poziom cukru we krwi. Po zjedzeniu kaszy gryczanej poziom cukru wzrasta powoli, a nie nagle, jak w przypadku innych produktów węglowodanowych.
3. Kasza gryczana jest bogata w kwas foliowy, który pomaga zwiększyć ogólną odporność organizmu na niekorzystne czynniki środowiskowe.
4. Gryka jest produktem przyjaznym dla środowiska. Jest to prawdopodobnie jedyna roślina, która nie została zmodyfikowana genetycznie. W gryce nie ma azotanów, pestycydów ani herbicydów. Ta roślina po prostu nie potrzebuje chemikaliów. Rośnie dobrze bez nawozów i radzi sobie z chwastami i szkodnikami bez żadnej pomocy.
5. Jedną z najważniejszych właściwości gryki jest jej ochrona przed rakiem. Dzięki zawartym w niej flawonoidom, gryka zapobiega rozwojowi nowotworów. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji środowiskowej.
Oprócz właściwości przeciwnowotworowych, spożywanie gryki zmniejsza ryzyko zakrzepicy, pomaga oczyścić naczynia krwionośne ze „złego” cholesterolu i zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.